wtorek, 25 marca 2008

Wstęp do projektu w języku polskim

 
Projekt: „ Architektura mojego miasta w różnych technikach plastycznych”, jest przeznaczony do realizacji w młodszych klasach w ramach eTwinningu. Prowadzony będzie równocześnie w Polsce w Szkole Podstawowej nr4 w Jastrzębiu Zdroju i w Szkocji.
Zakłada zapoznanie dzieci z różnymi technikami i pojęciami plastycznymi i przybliża wiadomości dotyczące architektury miast.
Praca z uczestnikami tego projektu obejmuje:
• zajęcia teoretyczne z zakresu rysunku, malarstwa, kompozycji, oraz innych technik plastycznych,
• próby własnych sił w niekonwencjonalnych działaniach twórczych,
• wyjścia w plener, aby obserwować i szkicować.
Zajęcia prowadzone będą według następujących technik:
Linia jako podstawowy element budujący obraz (linie proste, łamane, krzywe; pionowe, poziome, ukośne, przerywane o różnej grubości). W zależności od umiejętności dzieci, będą wykorzystywane różne techniki. Rysunek ołówkiem, kredkami, rysunek patykiem, piórkiem i tuszem.
Plama jako zabawy twórcze (wykorzystanie przypadkowej plamy do tworzenia nowych kształtów poprzez skojarzenia, domalowywanie nowych fragmentów). Wydzieranka z kolorowego papieru, kolaż, malowanie farbami, kolorowymi tuszami.
Faktura - ćwiczenia wykorzystujące w budowaniu obrazu materiały o różnej fakturze. W ćwiczeniach tych będą wykorzystywane różne materiały począwszy od zestawiania różnych powierzchni tkanin, papieru, do wykorzystania materiałów naturalnych - kasz o różnej grubości, piasku, żwiru, liści, patyczków, nasion.
Dodatkowo zajęcia wzbogacone będą elementami muzyki i opowiadania, aby rozbudzić w dzieciach chęć do wypowiadania się na papierze i uświadomić im fakt, że malować i rysować może każdy. Natomiast technika jest tylko czynnikiem dopingującym do pracy, (bo widzi się natychmiastowy i ciekawy efekt działania), wzmacnia wiarę we własne siły.
Czas trwania:
8 tygodni, począwszy od kwietnia 2008 roku do czerwca 2008 roku
Przekaz :
Poczta internetowa, zdjęcia, prezentacja multimedialna, albumy miast.
Proponuję założenie linku przy stronie internetowej szkoły pod hasłem eTwinning i umieszczanie tam co tydzień etapów z pracy nad projektem.
Cele:
Stworzenie możliwości swobodnego wypowiadania wrażeń i uczuć w różnych formach artystycznych oraz motywowanie do samodzielnych rozwiązań twórczych.
Rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami (ołówek, piórko, patyk, pędzel, kredka, palce, itp.).
Poszerzenie wiedzy o naszych miastach dawniej i dziś, poznanie architektury miast
Poznanie najważniejszych zabytków i obiektów miast.
Pobudzanie procesów poznawczych, uwrażliwianie na estetykę otoczenia.
Uwrażliwianie na piękno rodzinnego miasta.
Umacnianie poczucia tożsamości z miejscem, w którym żyjemy.
Kształcenie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń.
Kształtowanie więzi emocjonalnych ze swoim miejscem zamieszkania, regionem, krajem.

Brak komentarzy: